Web Tasarımcılar için Yandex’in Önemi

Rus arama motoru olan yandex’i bildiğinizi düşünüyorum bilmiyorsanız bile en azından mutlaka duymuşsunuzdur. Yandex kısa süre öncesinde duyulmaya başlasada yaklaşık 5-6 senelik bir geçmişi vardır. Bu arama motorunun duyulmasında kendi düşüncem CERN’de yapılan deneye yandex’in de katılması olmuştur. Bu yandex için önemli bir adım ve reklam olmuştur. Her neyse şimdi öncelikle yandex arama motorunda üst sıralarda çıkmanız için birkaç neden sıralayalım.

– Öncelikle Türkiye’de de çok fazla kullanılan bir arama motorudur. Hatta bir çok program ile bilgisayarınıza yüklenirken varsayılan arama motoru haline gelir ve kullanıcısı ciddi biçimde bulunmaktadır.

– Ayrıca tasarım olarak sade bir tasarıma sahiptir. Google arama motorunu kullanıyorsanız içeriğine ve tasarımına yabancılık kesinlikle çekmezsiniz.

– Yandex arama motorunda sıralama algoritması genel olmaktan ziyade bulunduğunuz konum ile alakalı olabilmektedir. Yani yerel sıralaması daha güçlüdür ve yerel sonuçlarda üst sıralarda bulunmanız ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satmanızı kolaylaştırır. (Örn: Avcılar web tasarım kelimesinde avcılarda yer alan web tasarım şirketleri daha ön planda gösterilmektedir.)

Yandex aramalarında üst sıralara nasıl çıkarsınız

seoÖncelikle Google web yöneticisi araçlarına benzer olan Yandex Web Yöneticisi araçlarına giriş yapmalısınız. Sonrasında şirketinizin konumunu girmek için Yandex Haritalara kayıt olmalısınız. ( https://sprav.yandex.ru )

H1 tagı ile bölgenizi ekleyin ve sitenizin adresini girin

İçerik bölümüne sizi tanıtan bir yazı ekleyin.

Yandex yeni sitelerden daha çok eski siteleri seven bir algoritmaya sahiptir. Eğer siteniz eski bir site ise ve içeriğiniz de oldukça iyise konumunuz o derece yükselmeye başlayacaktır. Ancak unutmayın yandex de diğer arama motorları gibi özgün içerikten hoşlanmaktadır.

Yandex seo yapmak için dışarıdan link almanıza gerek yok çünkü yandex algoritmasında bir değişiklikten dolayı dışarıdan sitenize verilen linklerin değerini neredeyse 0’a indirdi ve bu arama motoru için sıralamalarda yükselmek için link alma devri sona erdi. Ancak sitenizi güncel tutup yerel aramalar için optimize ederseniz sizin için çok daha faydalı olacak ve yükseliceksinizdir.

Yorumlarınız Önemlidir