Satışı Arttırmanın Yolları – 1) Renkler

satisi-arttirmanin-yollari-1

Satışı arttırmanın çok çeşitli yolları vardır, bunlardan bir tanesi renkler.. Çeşitli renkler çeşitli sektörlerde kullanılırlar peki neden diye hiç sordunuz mu?

Firmalar logolarındaki renkleri insanların ruh haline göre yaptıklarında o firmalar her zaman diğerlerine göre 1 adım önde olmuşlardır. Örnek vermek gerekirse burger king..

Neden burger king logosunda sarı ve kırmızıyı ön plana çıkarıyor, çünkü gıda sektörünün rengi sarı ve kırmızı renklerdir.

Eğer logosunu mor yapsaydı sizce bu kadar tutulur muydu? Hiç sanmıyorum..

Şirketiniz veya ürününüz için sizlere birkaç ipucu

  • Yeni bir ürün piyasaya sürerken paketinizin renklerinin bulunduğunuz sektör ile uyuştuğundan emin olmalısınız.
  • Yapılan testlere göre insanlar yeni ürünleri en çok paketlerin üzerindeki renklere göre satın almaktadırlar. Doğru renk kullanmak yerine paketin üzerinde tüm renkleri kullanıp karma karışık bir görüntüye sebep olmak istemezsiniz.
  • Ürünün satışı yapılacağı ülkede çok önemlidir. Çünkü Amerika’da satılacak bir ürün ile Asya ülkelerinde satılacak ürünlerin renkleri bir birine zıt düşebilir. O yüzden hangi ülkede satış yapılacaksa o ülkedeki renkler göz önüne alınmalıdır.
  • Satışını yaptığınız ürünü diğer ürünlerden ayıran bir paket şekli yada renk modeli ile ön plana çıkarmayı deneyin. Bu size rakip ürünlerin önüne çıkmasını sağlayabilir.
  • Ürünlerinizin yer aldığı raf ile ürünleriniz aynı renk tonunda ise raf’a müdahale edebiliyorsanız daha açık renkte bir raf tercih edin.

Peki hangi renkler insanlarda ne çağrıştırıyor..

Kırmızı – Heyecan verici bir renktir. Kalp atışlarını hızlandırır, kadınların gece kıyafetlerinde kırmızıyı seçmesi bu nedenledir. Aynı zamanda gıda sektöründe bolca kullanılmaktadır.

Turuncu – Saldırgan bir renk türü olmak ile birlikte genelde satın almak ve satmak için eylem oluştururken kullanılır. Web sitelerinde satın al butonları için ideal bir renktir.

Mavi – Güven ve emniyeti işaret eden bir renktir. Kurumsal firmaların çoğunluğu bu rengi kullanmaya özen gösterir ki müşterilerinin kendilerine güven duymasını sağlarlar.

Yeşil – Varlıkla ilişkilendirilir genelde finans sektöründeki firmaların tercih ettiği renktir. Müşterilere varlığınıza varlık katın hissi verir.

Pembe – Romantik veya genç kızların rengidir. Pembe genelde cinsel ürün sitelerinde tercih edilsede aynı zamanda çeşitli makyaj malzemelerin tanıtımlarında tercih edilebilir.

Mor – Sakinleştirici bir renktir. Çoğu güzellik firması bu rengi seçerek müşteri çekmektedir.

Sarı – İyimserlik hissi veren bir renktir. Genelde gıda firmaları ek renk olarak tercih ederler.

satisi-arttiran-renkler

Yorumlarınız Önemlidir