wordpress etiketine ait konular

WordPress Güvenlik Ayarları

WordPress, dünya üzerinde en çok kullanılan CMS sistemidir. %53 lük kullanım…

WordPress, dünya üzerinde en çok kullanılan CMS sistemidir. %53 lük kullanım oranı olan wordpress sisteminin geliştirilebilir olması da büyük bir avantaj sağlamaktadır. Durum bu kadar büyük bir kullanım olunca haliyle hack girişimleri de bu kadar fazla olmaktadır. Buradaki yazımızda wordpress sitenizin güvenliğini kolayca arttırabilirsiniz. Hiç bir eklentiye gerek kalmadan bir kaç değişiklik ile sistemi güvenli hale getirebilirsiniz.

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu

Bu sorunun birden fazla sebebi olabiliyor ve genellikle problem tam olarak tespit edilemiyor. Bu sebeple aşağıdaki çözümlerden öncelikle sizin…

Bu sorunun birden fazla sebebi olabiliyor ve genellikle problem tam olarak tespit edilemiyor. Bu sebeple aşağıdaki çözümlerden öncelikle sizin sorununuzu oluşturan hangisi olduğunu tahmin ediyorsanız önce onu deneyiniz.

Çözüm 1 : Son sürümü webten yükleyin ve wp-admin klasörünün içindekilerini web sitenizin wp-admin klasörünün içindekileri ile değiştirin.

Çözüm 2 : Notepad ++ programını yükleyin ve wp-config.php dosyasını bu program ile açın. Programın menüsünden “Kodlama” ya tıklayın açılan menüden “UTF-8 (BOM’suz) olarak Kodla” yı seçin. Kaydedin ve üzerine yazın.

Çözüm 3 : Temanızı webten tekrar yükleyin. FTP den tema dosyalarınızı tekrar yükleyin. (Bizim yaşadığımız benzer problem bu şekilde çözülmüştü.)

Çözüm 4 : WP eski bir versiyonunu yükleyin. Problem eski eklentilerinizin yeni versiyonla uyuşmazlığı olabilmektedir .

Çözüm 5 : Plugins (Plugins) klasörüne girin ve şüphelendiğiniz eklentinin klasör ismini değiştirin örneğin “changelogin” olan eklenti klasör ismini “changelogin1” yapın….

WordPress Okunma sayısı

WordPress kullanan arkadaşlar bazen hangi yazının ne kadar okunduğunu merak edebilir. Ki bu okunma sayısını kullanıcılar ile paylaşmak isterlerse…

WordPress kullanan arkadaşlar bazen hangi yazının ne kadar okunduğunu merak edebilir. Ki bu okunma sayısını kullanıcılar ile paylaşmak isterlerse yapılması gereken küçük bir kod parçasının function içerisine ve okunma sayısını nerede göstermek istiyorlarsa o kısıma küçük bir kod ekleme ile bunu yapabilirsiniz. Aşağıdaki aşamaları sırası ile yaparsanız herhangi bir sorun yaşamadan okunma sayısını web sitenizde gösterebilirsiniz.

Biz yapılan işlemleri index.php yani anasayfada görünmesini istedik siz isterseniz single.php (tekil yazı), page.php (Sayfalar) gibi dosyalarda da değişiklik yapabilirsiniz.

1. Öncelikle web sitemizin functions.php ve index.php dosyalarımızın yedeğini alıyoruz. Herhangi bir sorun ile karşılaşırsak sitemizi eski haline kolayca alabilelim.
2. funtions.php içerisine sayfanın en altında bulunan php bitiş işareti olan ?>‘den önce aşağıdaki kodu ekliyoruz.

function getPostViews($postID){
$count_key = ‘post_views_count’;
$count = get_post_meta($postID, $count_key, true);
if($count==”){
delete_post_meta($postID, $count_key);
add_post_meta($postID, $count_key, ‘0’);
return “0 View”;
}
return $count.’ kez okundu’;
}
function setPostViews($postID) {
$count_key = ‘post_views_count’;
$count =…