google doodle etiketine ait konular

Kış Gündönümü Google Doodle

İyi geceler, az önce google’de arama yaparken google logosunun değiştiğini farkettim….

İyi geceler, az önce google’de arama yaparken google logosunun değiştiğini farkettim. Logo kış gündönümü için oldukça güzel hazırlanmış ve yine google renklerine uyumlu şekilde durmuş. Soğuk ve uzun kış gecelerine karşı yapılan doodle benimde hoşuma gitti.

Kış Gündönümü nedir?

Kış gündönümü, yaklaşık 21 Aralık günü güneş ışıkları oğlak dönencesine dik bir açı ile gelir. Bu sebeple kuzey yarımküre de günler uzamaya başlarken güney yarımküre de ise günler kısalmaya başlar. Yani 21 aralık günü kuzey yarım kürede en uzun gün yaşanırken, güney yarım kürede en kısa gün yaşanır. Türkiye’de yaşayanlar 21 aralık da en uzun geceyi yaşayacakları için çok uzun bir uyku çekecekler ve cumartesi gününe uykusunu almış şekilde kalkacaklardır. Yada öyle umuyoruz 🙂

Google Kış Gündönümü’nüde doodle yaptı

Grace Hopper için özel doodle


Google Grace Hopper için özel bir doodle hazırladı. Peki Hopper kimdi?…


Google Grace Hopper için özel bir doodle hazırladı. Peki Hopper kimdi? 9 Aralık 1906 da doğmuş ve 1 Ocak 1992 yılında hayatını kaybetmiş Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve rütbeli bir askerdir. Bilgisayar dilinde “debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme konseptinin de ilk kullanıcılarındandı.

1949 yılında bir bilgisayar şirketinde matematikçi olarak dünyanın ilk kurumsal bilgisayarı UNIVAC’I geliştiren takımda yer almıştır. Grace Hopper 1954 yılında ARITH-MATIC, MATH-MATIC ve FLOW-MATIC’i geliştirdi. Grace Hopper aynı zamanda ABD kuvvetlerinde rütbeli bir askerdi. 1972 yılında yüzbaşılığa 1985 yılında ise Tümgeneralliğe terfi ederek kariyerinde büyük ilerlemeler sağlamıştır.