Bloglarda yapılan hatalar

1.hatamız kafamızı karıştıran kategorilerden kurtulmak Eğer bir blog siteniz varsa ve kullanıcılar siteme neden gelmiyor diye düşünüyorsanız eminim ki sizde en çok yapılan hataları yapıyorsunuzdur. Bu hatalara yer vermeden önce yapmanız gereken şey sitenizin belli bir amaca yönelik olup olmadığıdır. Bir amacınız yoksa laylaylom yazılar yazarak iyi bir takipçi yakalayamazsınız. Bir bloğum olsun içinde teknoloji olsun, yemek tarifleri olsun, tatil yerlerini tanıtayım vs vs diye bir çok kulvarda yarışa girecekseniz kategoriler arasında kaybolup gidersiniz. O yüzden başarılı bir blog sahibi olmak için ilk kuralımız amacı olan bir blog. tasarimsal-sorunlar2.hatamız tasarımsal nedenler Şimdi ilk hatamızı düzelttik diyelim, belli bir kategoriye sahip ve alakalı bir alan adı aldık. Sistemimizi kurduk ki sistem olarak yine her zamanki gibi wordpress.. Şimdi tasarımımız kategorimiz ile alakalı olmalı, göz yormamalı, göze hitap etmeli. Buradaki asıl amaç siteye gelen kullanıcı siteden hemen uzaklaşmasın. Siteyi gördüğünde sizin sitenizi tekrardan hatırlasın yada unutmasın yani kullanıcı tekrar geri kazanma işlemi burada yapılıyor. Ayrıca tasarımınız karma karışık olmamalı kullanıcı konular arasında kaybolursa bir daha sitenize asla gelmez.

guncel-olmayan-bloglar3.hatamız ise güncel olmamak Güncel bir site hem seo açısından iyidir hemde kullanıcılar sitenin güncel kaldığını görmek ister. Örneğin bizim sitemiz uzun süredir blog kısmı özellikle güncel değildi  bu kimin sorunu tabiki benim sorunum ama bu sorunu da yavaş yavaş çözdüm sayılır. Bloggerların en büyük sorunu bloglarına zaman ayıramamaktır. Düzenli bir zaman seçerseniz kendinize bu işlem daha basite inmektedir.

kopya-olmayan-icerik4.hata diyebileceğimiz konularınız Bu hatamızda ise yazılarınızı yaz geç olayı yapmayın. Burada özgün yazılar yazın, kendinizden birşeyler katın ki kullanıcı sizin samimiyetinizi anlasın. Ayrıca sadece yazı olarak değil yazılarınızı resimler ile süsleyin uygun resimler kullanarak kullanıcının göz zevkine de hitap edin. Birde en büyük yanlışlardan bir tanesi özgün olsun torba dolsun diye yazılan yazılar. Arkadaşlar seo da çıkmak için 1000 kelimelik makaleler yazıyorsunuz açıkçası kullanıcıların %70’i yazının tamamını okumuyor çünkü sıkılıyor. Kısa ve özet şeklinde yazılar en güzeli.

bogucu-reklamlar5.hata reklamlar Arkadaşlar bloglardan hepimiz para kazanmak isteriz tabiki ancak bloğunuzu çöp haline getirmeyin. Her yerine koyduğunuz reklamlar ile kullanıcıyı boğarsanız emin olun kullanıcı aradığı yazıyı başka sitelerde de bulur. Bulduğunda nolur size güle güle der. O sebep ile yazılarınızda bir sürü popup reklam ki en nefret ettiğim reklam şeklidir. Sağında solunda reklamlar yazının içinde reklamlar header da ve footerde reklamlar.. Eeee konu nerde, siz konuyu ön plana çıkarmak yerine reklamları ön plana çıkardınız ne anladım bu işten.. Fazla söze gerek yok diyeceklerimizi 5 maddede sıraladık işte size iyi bir blog kurmanın temel ipuçları ister uygulayın isterseniz uygulamayın ama iyi bir kitleye ulaşmak isterseniz takip edilmek isterseniz tavsiyelerimizi en azından bir gözden geçirin derim..

İyi ve bol hitli günler dilerim..

Yorumlarınız Önemlidir