WordPress Güvenlik Ayarları

wordpress-guvenlik-ayarlari

WordPress, dünya üzerinde en çok kullanılan CMS sistemidir. %53 lük kullanım oranı olan wordpress sisteminin geliştirilebilir olması da büyük bir avantaj sağlamaktadır. Durum bu kadar büyük bir kullanım olunca haliyle hack girişimleri de bu kadar fazla olmaktadır. Buradaki yazımızda wordpress sitenizin güvenliğini kolayca arttırabilirsiniz. Hiç bir eklentiye gerek kalmadan bir kaç değişiklik ile sistemi güvenli hale getirebilirsiniz.

UYARI : Bu işlemlere geçmeden önce yedeklerinizi mutlaka alın.

1- Güncel olun : Öncelikle wordpress alt yapınız, temalarınız, eklentilerinizin güncel olmasına dikkat edin. Çünkü her güncellemede mutlaka ek olarak bir açık kapatılmaktadır.

2- Wp-config şifreleyin : WordPress sitenizin yer aldığı ftp’nizin ana dizininde bulunan wp-config.php dosyasını açalım ve içerisindeki tüm bilgileri kopyalayalım. Ardından http://fopo.com.ar adresine girelim ve sol alanda boş bir yer göreceksiniz bu alana kodlarımızı yapıştıralım. Zaten yapıştırınca şifreleme işlemi otomatik olarak başlayacaktır. Şifreleme sona erdiğinde sağ taraftaki şifrelenmiş dosyaları alalım ve notepad++ yeni bir sayfa açıp içerisine yapıştırın. Sonrasında bunu wp-config.php olarak bom olmadan kodla seçeneği ile kayıt edin ve ftp mizin ana dizinine gönderelim.

3- Wp-config konumunu değiştirin : Şifrelemiş olduğunuz dosyanın konumunu değiştirerek güvenlik önleminizi bir adım daha arttırabilirsiniz. Wp-config belgesini wp-content içerisine sürükleyip bırakın sonrasında ftp ninizin ana dizininde wp-load.php’yi açın ve içerisinde yer alan wp-config.php yollarını değiştirin. Aşağıdaki şekilde olması gerekiyor.

4- Wp-login’e extra şifre ile güvenlik : Wp giriş alanımıza ekstradan şifre koyabilirsiniz. Öncelikle http://www.htaccesstools.com/htpasswd-generator/ adresine girip bir kullanıcı adı ve parola oluşturalım. Bu parola sizin wp-admin’e giriş yaptığınız kullanıcı adı ile şifresinden farklı olmalıdır. Ayrıca zor ve unutmayacağınız bir parola yazmanızda fayda var. Sonra create .htpasswd butonuna tıklayın. Sistem de size

şeklinde bir şifre verecektir. sonra bunu .htpasswd şeklinde kayıt ederek ftp nizin home dizinine atınız. Burada dikkat etmeniz gereken şey www yada public_html klosorune atmamanız gerekiyor. Bunun bir üst dizinine atmalısınız mutlaka. Sonrasında yapmanız gereken .htaccess içerisine aşağıdaki kodu kendinize göre editleyerek ekleyiniz. Burada home klosoründen sonraki kısım kullandığınız hosting’e göre değişiklik gösterebilir.

5- .htaccess üzerinde değişiklikler : Burada yapacağınız değişiklikler ile de bir çok önlem almış olursunuz işte size bazı öneriler.

6- Spam içeren siteleri yasaklayın : Burada bazı spam yaratan siteleri ve botları engelliyoruz.

 

Yorumlarınız Önemlidir