Satışı Arttırmanın Yolları – 2) Web Sitesi

satisi-arttirmanin-yollari-2-web-sitesi

E-ticaret girişimcilerinin en çok kafa karıştıran sorunları neler? Çok satış yapmak mı, yoksa dünyanın en iyi görünen havalı bir web sitesinin sahibi olmak mı? Şuan ikiside dediğinizi duyar gibiyim ancak böyle bir durum söz konusu olduğunda öncelikli hedefinizi belirlemeniz gerekmektedir.

İlk hedef satışları arttırmak

Web sitenizin tabiki görünümü çok önemli ancak ilk hedef satışlarınızı arttırıp bir bütçe yakalamak olmalı. Satış yapamadığınız dünyanın en iyi görünümüne sahip bir web sitesi size ne kazandırabilir?

Web sayfanızın net bir şekilde mesajı vermesi gerekir. Web sitesinin tasarımını yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör müşteri sitenize girdiğinde siteniz müşteriye aramış olduğu ürün hakkında net mesaj verebilmeli.

Peki nedir bu net mesaj diyorsanız öncelikle sayfanızda yer alan ürünleriniz, ürünlerinizin resimleri ve fiyatı, satın al butonu, kargo süresi, garanti ve iade koşulları gibi müşterinin aramış olduğu en önemli etkenleri net bir şekilde verebilmeniz gerekir.

Müşteri böylelikle saklı gizli bir şirket olmadığınızı düşünür ve müşteriyi satın almaya yöneltebilirsiniz.

Görsellerinizi iyi şekilde kullanın

İnsanlar beyinlerinin görsel kısmını daha hızlı kullanmaktadır. Bu sebeple müşteri web sitenize girdiğinde saniyenin yarısı kadar bir sürede sitenizi ilgi çekici yada kötü olduğuna karar verebilir. Buradaki görsellik sadece ürünlerinizin resimleri değil tabiki, sitenizin mizampajıda çok önemli bir unsur.

Sitenizdeki butonlar, renkler, tipografisi vs.. tüm bunları bir arada iyi şekilde kullanabilirseniz sitenizi müşterinize sevdirebilirsiniz.

Bir web sitesi yaparken mutlaka tasarımı yapılacak web sitesinin benzeri siteleri (rakip web siteleri) incelenir. Ayrıca markanıza göre sitenizin renk tonları belirlenir ve sitede renkler iyi kullanılmalıdır. Önceki yazımızda siteniz için hangi renk tonlarını seçebileceğiniz konusunu anlatmıştık dilerseniz göz atabilirsiniz.

Ayrıca web sitesine eklediğiniz tüm ürün resimleri net olmalı, gerekirse resimler photoshop yardımı ile tekrar düzenlenmeli ve netleştirilmeli.

Sitenizde yer alan yazılar okunaklı olacak şekilde ayarlanmalı, her çeşitten font kullanılmamalı en fazla 2-3 font çeşidi tercih edilmeli ve responsive (mobil uyumlu) tasarım tercih edilmeli. Çünkü dünya üzerinde mobil alış veriş hızlı bir şekilde büyümektedir.

Başlıklardan butonlara kadar tüm tasarım kolay kullanım için tasarlanmalı, butonların yazının üstüne gelecek şekilde yada resimlerin altında kalan yazılar gibi hatalardan kaçınılmalı.

Müşteri sitenize girdiğinde sitenin ne sattığını reklamlarınıza gerek kalmadan anlayabilmeli.

İlk 5 saniye çok önemli

Müşteri arama motorlarından organik yada reklam ile tıkladığı anda ilk 5 saniye sizin için başlamış olur. İlk 5 saniye içerisinde müşteriye ne sattığınızı, neleri sunduğunuzu, indirimlerinizi görebilmesi ve sitenizi anlaması gerekir. Bu saniyeler içerisinde gerçekleşerek sitenizi müşteriye sevdirebilmeniz gerekmektedir.

Müşteri siteyi ilk 5 saniye içerisinde beğenir yada beğenmez. Müşteriyi sitenizde tutabilmek için ise sadece 8 saniyeniz vardır. Eğer sitenizi beğenirse müşteriyi sitenizde tutmak ve dikkatini korumak için sadece 3 saniyeniz daha kalır, onuda başarırsanız müşteriyi yakaladınız.

Tasarım yaparken bir kaç öneri

  • En önemli harekete geçirecek mesajları sayfanın üst kısmına yerleştirin. Müşteri siteyi ilk açtığında göze çarpsın ki sitede durma oranı yükselsin
  • Mutlu müşteri fotoğrafları kullanın, müşterilerin size güvenmesi için gülümseyen müşteri fotoğrafları kullanırsanız piskolojik olarak siteye güvende artacaktır.
  • Sitede yer alan fotoğrafları gradient kullanıp ürününüzü netleşmesini sağlayın. Böylelikle müşteri net olan ürüne odaklanacaktır.
  • Beklenmedik bir görsel, mesaj, yazı ve video ile insanları şaşırtın. Böylece satışta harikalar yaratın.

web-sitesi-faktorler

Yorumlarınız Önemlidir